niedziela, 3 kwietnia 2011

Chihuahua

Chihuahua .




Wokół pochodzenia tych maleńkich piesków krąży wiele legend . Są one najprawdopodobniej potomkami świętych psów Tolteków i Azjateków . Te pieski są odważne , ciekawskie , zuchwałe i pełne temperamentu . Jest pojętny i czujny . Nie jest to rozpieszczony kanapowiec , lecz silna psa osobowość w formacie kieszonkowym . Łaszenie nie należy do ich ulubionych zajęć . Przystosowuje się do swego właściciela i broni go gorliwie .


Dla kogo polecany ?


Idealny dla osób , które mają małe mieszkanie a szukają psiego przyjaciela . Jeśli możemy dużo czasu i uczucia poświęcić swojemu psiemu przyjacielowi to jest to idealny pies dla nas .


Pielęgnacja :


Występują dwie odmiany Chihuahua krótkowłose i długowłose . Lecz ich pielęgnacja nie jest trudna . Miękką szczotką należy czesać psa co tydzień . Jako szampon polecam szampony z Hery lub Dr.Seidla . Sierść nie jest podatna na zabrudzenia . Gdy piesek zabrudzi się na spacerze wystarczy przetrzeć sierść naszego ulubieńca mokrą ściereczką .


Żywienie :


Chihuahua są często wybredne , dlatego musimy wybrać odpowiednio smaczną karmę . Do jedzenia polecam gotowane obiadki takie jak np . pierś z kurczaka + marchew ( mała ilość jeśli mamy Chihuahua o odcieniu białym ) + pietruszka + seler + ryż lub makaron . Nie polecam kaszy , ponieważ jest ciężko strawna . Z karm polecam :
* Orijen - lecz wtedy gdy będzie aktywny ponieważ ta karma zawiera dużo białka i może uszkodzić psu woreczek żołciowy .
* Acana - " skromniejszy " odpowiednik Orijen . Ma mniej białka .
* Taste of the wild - bardzo dobra karma , można ją podawać dorosłemu psu jak i szczeniakowi .
* Royal Canin - polecana przez weterynarzy .  
W żadnym wypadku nie podawajmy naszemu milusińskiemu karm typu pedigree i chappi ( tzw . marketówki ) , ponieważ zawierają tylko 4 % mięsa ! Z mokrych polecam Animonda lub Cesar .
Małego Chihuahua ( 2 - 6 miesięcy ) karmimy cztery razy dziennie . Gdy podrośnie ( 6 - 12 miesięcy ) karmimy już tylko trzy razy dziennie a dorosłego dwa lub raz w  zależności od zapotrzebowania .

Nauka :

Chihuahua to bardzo mądre i zdolne psy . Lubią się uczyć i są uważne . Lecz nie da się ich zmusić do pewnych rzeczy jeśli czegoś nie chcą to tego nie zrobią . Nauką najlepiej zacząć od najmłodszych lat ( czyli ok . 2 miesiące ) .

Podsumowanie :

Te psy są naprawdę mądre i pojętne . Ich małe rozmiary pozwalają na trzymanie ich nawet w małym mieszkaniu .

A teraz chciałabym pozdrowić moją przyjaciółkę Paulinę , która lubi psy tej rasy : ) . Mam nadzieję , że w końcu uda ci się namówić rodziców na tę cudowną rasę psa ! : *

Biszon Kędzierzawy

Biszon Kędzierzawy .






Biszony są najstarszymi psami rasowymi w Europie . Ma zachwycający charakter jest pełen czaru , mądrości , wesołości i uczucia . Jest czujny , lecz nie hałaśliwy , idealnie nadaje się do trzymania w mieszkaniu . . Uwielbia spacery ( wychodzi chętnie bez prawdziwej potrzeby ) . Właściciela potrafi owinąć sobie wokół palca , mimo to łatwo daje się wychować .

Dla kogo polecany ?

Przede wszystkim dla osób lubiących ruch ! Te pieski są stworzone do wspólnych przechadzek i wypraw rowerowych . Idealnie nadaje się dla domów z dziećmi , ponieważ nie jest on agresywny .

Pielęgnacja :

Sierść Biszona trzeba bardzo dokładnie pielęgnować ! Czesać minimum dwa razy w tygodniu . Do czesania polecam takie szczotki jak : pudlówki lub szczotka z zaokrąglonymi końcami . Kąpać raz na miesiąc specjalnym szamponem do białej sierści aby nie straciła pięknego , białego koloru . Gdy nasz milusiński zabrudzi się a niedawno był kąpany to przetrzyjmy go wilgotną ściereczką . Oczy Biszonka należy czyścić specjalnymi kroplami , rumiankiem lub nasączonym wodą wacikiem . Naszego milusińskiego należy podciąć końcówki włosów aby nadać mu odpowiednią sylwetkę . Po każdym posiłku należy dobrze oczyścić bródkę a po wypróżnieniu odbyt . Biszony nie gubią włosa .

Żywienie :

U Biszonów raczej nie występują alergie pokarmowe . Do jedzenia polecam gotowane obiadki takie jak np . pierś z kurczaka + marchew ( mała ilość ) + pietruszka + seler + ryż lub makaron . Nie polecam kaszy , ponieważ jest ciężko strawna . Z karm polecam :
* Orijen - lecz wtedy gdy będzie aktywny ponieważ ta karma zawiera dużo białka i może uszkodzić psu woreczek żołciowy .
* Acana - " skromniejszy " odpowiednik Orijen . Ma mniej białka .
* Tast of the wild - bardzo dobra karma , można ją podawać dorosłemu psu jak i szczeniakowi .
* Royal Canin - polecana przez weterynarzy .  
W żadnym wypadku nie podawajmy naszemu milusińskiemu karm typu pedigree i chappi ( tzw . marketówki ) , ponieważ zawierają tylko 4 % mięsa ! Z mokrych polecam Animonda lub Cesar .

Nauka :

Jest to bardzo mądry pies . Szybko się uczy i co najważniejsze lubi się uczyć .Lecz trudniej już nauczyć się go załatwiania w jedno miejsce , ale nie martwmy się w końcu się nauczy .

Podsumowanie :

Biszon to bardzo inteligentny i lubiący spacery pies . Jest w sam raz dla rodzin z dziećmi , które nie ulegną tej słodkiej mordce i nie dadzą sobie wejść na głowę : )

Sealyham Terrier

Sealyham Terrier .






Sealyham terrier nowoczesnego typu wyhodowany został na wystawy i nie nadaje się już na polowania gdyż stał się zbyt ciężki , niezgrabny i obficie owłosiony . Jest to miły , wesoły , pełen humoru domownik lubiący zabawę i bieganie . Przyjacielski , pojętny i nieustraszony pies . Ze względu na swój niski głos może wydawać się dużo większym psem gdy go nie widać .

Dla kogo polecany ?

Pies polecany dla osób lubiących ruch i dobrą zabawę , lecz nie jest także " wulkanem energii " . Szybko dostosowuje się do właściciela i jego trybu życia .Ten piesek rozweseli nawet nas gdy będziemy mieć doła i nie tylko . Dogadają się także z dziećmi , lecz trzeba pamiętać , że to terriery !

Pielęgnacja :

Pielęgnacja Sealyhama dużo nie różni się od pielęgnacji Westa . Jego sierść trzeba trymować i co dwa-trzy dni czesać . Pierwszy raz na trymowanie należy się wybrać w wieku około 3-4 miesiąca . Do czesania polecam szczotki takie jak : pudlówki , szczotka typu pad lub szczotkę o grubszych szpilkach . Jego piękną bródkę musimy czyścić po każdym posiłku i wyjściu na dwór ( gdy będą wąchać może przeczepić się pył ) . Naszego milusińskiego kąpiemy co miesiąc , lub częściej gdy wymaga tego sytuacja . Musimy mieć specjalne szampony do białej sierści , aby nie zżółkła . Gdy się trochę zabrudzi a niedawno był kąpany przecieramy go wilgotną szmatką lub robimy tak zwaną kąpiel na sucho .  Gdy sytuacja tego wymaga przemywamy mu oczka rumiankiem lub zwykłą wodą ( ale przegotowaną ! ) . 

Żywienie :

U Sealyhamów raczej nie występują alergię pokarmowe choć mogą być wyjątki od tej reguły !  Polecam karmić naszego Terrierka gotowanym jedzeniem , karmą suchą lub mokrą . Możemy gotować mu np . wołowinkę + pietruszka ( odświeża oddech ) + marchew ( mała ilość aby nie zmienił się kolor sierści ) + burak + ryż lub makaron . Z suchych karm polecam :
 * Orijen - bardzo dobra karma niestety raczej dla psów aktywnych bo zawiera dużo białka co może zniszczyć woreczek żółciowy naszego pupila .
* Acana - uboższa wersja Orijen ale zawiera mniej białka dlatego jest bezpieczniejsza .
* Tast of the wild - także bardzo dobra karma .
* Royal Canin - polecana przez weterynarzy .
* Bosch - jedna z tańszych a lepszych karm .
Z mokrych polecam Animonde lub Cesara .

Nauka :

To bardzo mądre i pojętne pieski ! Szybko się uczą choć mają swój " charakterek " . Naukę trzeba zacząć od najmłodszych ( szczenięcych ) lat .

Podsumowanie :

Sealyham Terrier to idealny pies dla każdego . Jest uroczy i ma ten " zadziorny charakterek " . Niestety rasa jest rzadko spotykana w Polsce . Gdy zdecydujemy się na psa tej rasy znajdźmy odpowiednią hodowlę gdzie nabędziemy naszego pupila .

Maltańczyk

Maltańczyk .




Pochodzi z rodziny biszonów , jest on najpopularniejszy spośród tej grupy .Maltańczyk jest to żywy , pojętny , inteligentny domownik , który lubi być w centrum uwagi , To taka mała " psia gwiazda " . Jest bardzo czujny lecz nie szczeka bez potrzeby . Wbrew pozorom Maltańczyk to wytrzymały  , silny pies , który lubi biegać i szaleć ale z umiarem . Jest przywiązany do swojego właściciela i nie odstępuje go na krok . Psy te mają włos .

 Dla kogo polecany ?

Pies jest polecany dla osób , które są mniej aktywne i szukają przyjaciela np . osoby starsze . Nie znaczy to jednak , że dla aktywnej osoby ten pies będzie zawadą bo on potrafi pokazać swój " charakterek " : ) . Te psy dobrze będą czuły się w bloku jak i w dużym domu z ogrodem .

Pielęgnacja :

Pielęgnacja Maltańczyka nie jest wcale taka trudna , ale jest bardzo pracochłonna . Po pierwsze Maltańczyk  ma włos więc trzeba go codziennie bardzo dokładnie czesać ( polecane szczotki to pudlówka , grzebień z zaokrąglonymi końcówkami i szczotka z grubszymi szpilkami ) a co jakieś 4-5 miesięcy strzyc . Pierwszą wizytę u fryzjera najlepiej odbyć jeszcze ze szczeniakiem , aby pies nie panikował jak będziemy z nim chodzić do fryzjera gdy dorośnie .  Maltańczyka należy kapać co miesiąc szamponem przeznaczonym do białej sierści , lecz gdy nam się zabrudzi a niedawno go kąpaliśmy wystarczy przetrzeć go wilgotną szmatką , lub zrobić kąpiel na sucho . Maltusią często zdarzają się wycieki z oczu , więc oczy codziennie należy przemywać rumiankiem , kwasem bornym lub wacikiem nasączonym wodą . Gdyby to nie pomagało polecam udać się do weterynarza po specjalne krople . Aby włosy nie wchodziły do oczu naszym pupilom należy je spiąć lub obciąć . Dodatkowo trzeba czyścić odbyt po każdym wypróżnieniu a bródkę po każdym posiłku .

Żywienie :

U Maltańczyków raczej nie występują alergie pokarmowe ( takie jak np u Westów na kurczaka ) , lecz są wyjątki gdzie psy są uczulone na jakiś składnik karmy . Naszemu ulubieńcowi możemy gotować jedzonko np . pierś kurczaka + marchew ( lecz nie dużo bo może zmienić kolor sierści ) + pietruszka ( odświeża oddech ) + makaron lub ryż . Z gotowych suchych pokarmów polecam :
* Orijen - lecz wtedy gdy będzie aktywny ponieważ ta karma zawiera dużo białka i może uszkodzić psu woreczek żołciowy .
* Acana - " skromniejszy " odpowiednik Orijen . Ma mniej białka .
* Tast of the wild - bardzo dobra karma , można ją podawać dorosłemu psu jak i szczeniakowi .
* Royal Canin - polecana przez weterynarzy .  
W żadnym wypadku nie podawajmy naszemu milusińskiemu karm typu pedigree i chappi ( tzw . marketówki ) , ponieważ zawierają tylko 4 % mięsa ! Z mokrych polecam Animonda lub Cesar .

Nauka :

Jest to mądry i pojętny pies , który lubi się uczyć . Jednak naukę trzeba zacząć już od najmłodszych lat , żeby potem mieć posusznego i ułożonego psiaka .

Podsumowanie :

Maltańczyk to miły , kochany pies nadający się do rodziny z dziećmi . Ucieszy go wylegiwanie się koło swojego pana i głaskanie za uszkiem , lecz nie pogardzi on porządnym spacerem . O ile mamy czas na pielęgnowanie jego pięknej szaty to Maltańczyk może zagościć w naszym domu . Żyją średnio 15 lat 

West Highland White Terrier

West Highland White Terrier .



Jest to po prostu biały cairn terrier . Jest to mały , silny , odważny i bardzo wytrzymały terrier o zuchwałym wyrazie pyska .  Zawsze chętny do psot i zabaw , uważny czujny i nieskomplikowany w kontaktach z dziećmi . Uwielbia spacery , ma w sobie dużo energii , którą musi rozładować . Jednak nie zapominajmy , że kiedyś to był pies myśliwski i może pogonić kota lub powalczyć z myszami . Ma włos , jest to pies szorstkowłosy .

Dla kogo polecany ?

Przede wszystkim dla osób lubiących ruch . Ten pies to idealny towarzysz do porannego joggingu , jazdy na rowerze czy wyprawy nad jezioro . Gdy zapewnimy mu wystarczająco dużo ruchu to może mieszkać w bloku choć bardziej polecam go do dużych domów z ogrodem . Westy lubią dzieci , ale bez przesady nie dadzą sobie wejść na głowę . Najlepszy towarzysz trochę starszych dzieci .

Pielęgnacja :

Z racji , że West jest psem szorstkowłosym należy go trymować . W żadnym wypadku nie wolno go golić/obcinać ! Wtedy włos Westa będzie miękki , puszty będzie się do niego czepiać więcej brudu i może nawet prowadzić do różnych chorób skórnych . Pierwszy raz należy go wytrymować w wieku 3-4 miesięcy . Westa należy starannie czesać odpowiednimi szczotkami co dwa - trzy dni . Dobre są tak zwane pudlówki oraz szczotka z rozstawionymi igłami . Kąpać należy jak najrzadziej . Żeby pies zachował białą i piękną sierść możemy przecierać go wilgotną szmatką lub robić kąpiele na sucho . Gdy zdecydujemy się wykąpać Westa musimy dobrać odpowiedni szampon żeby jego sierść nie zżółkła . Nie martwy się jednak ciemniejszą sierścią na karku naszego milusińskiego , to zazwyczaj normalne u Westów . W pierwszych miesiącach życia polecam przemywać oczy rumiankiem . 

Żywienie :

Często nasze kochane Weściki są uczulone na kurczaka . Dlatego radze unikać karm z dodatkiem kurczaka , lecz warto zrobić testy bo nie wszystkie są uczulone . Naszemu malcowi możemy też gotować jedzonko np . wołowinka + marchewka ( nie duża ilość bo zmieni kolor sierści ) + natka pietruszki ( odświeża oddech ) + por + makaron lub ryż ( kasza jest ciężko strawna ) . Możemy także dostać gotowe już makarony . W żadnym wypadku nie karmimy naszego psa marketówkami typu chappi czy pedigree bo zawierają zaledwie 4 % wyrobów mięso podobnych ! Karmy które polecam to :
* Orijen - dla aktywnych psów bo zawierają dużo białka są dostępne serie bez kurczaka np 6 Ryb lub Regional Red . ( Mój West je akurat tą karmę )
* Acana - bardzo dobra karma , ma duży wybór karm więc na pewno znajdziemy coś dla naszego ulubieńca .
* Royal Canin -  polecana przez weterynarza . 
* Bosch - jedna z lepszych a tańszych karm .
Z mokrych karm polecam Animode lub Cesar .
Małego Westa ( 2 - 6 miesięcy ) karmimy cztery razy dziennie . Gdy podrośnie ( 6 - 12 miesięcy ) karmimy już tylko trzy razy dziennie a dorosłego dwa lub raz w  zależności od zapotrzebowania .

Nauka :

Westy lubią się uczyć i szybko załapują nowe sztuczki , lecz naszego szczeniaka musimy układać już od małego . Są to bardzo mądre psy . Pani do której jeździmy trymować naszego malca opowiadała historię o swoim Weście , który jak miał 5 miesięcy a bażant im uciekł pobiegł za nim to złapał go , usiadł na nim i czekał aż ktoś przyjdzie . Mądre stworzenia : )

Podsumowanie :

Westy to bardzo mądre i kochane pieski . Żyją średnio 15 lat i są idealnymi towarzyszami dla rodziny .